Start NASZE HISTORIE Lotnisko Ligowiec
Lotnisko w Kobylnicy

 

Widokówka ze Swarzędza z lat 1913-1918

 

Lotnisko w Kobylnicy (niemiecka nazwa Rossgarten) założyli Niemcy w 1942 r. Oddział poznański Gruppe 5 Wartheland - paramilitarnej organizacji lotniczej NSFK zorganizował Segelflug Übungsstelle des NS Fliegerkorpus Rossgarten (Lotnisko Szybowcowe Narodowosocjalistycznego Korpusu Lotniczego w Rossgarten). Do końca wojny trenowali na nim młodzi Niemcy na szybowcach wytwarzanych m.in.w halach Fabryki Stołów i Krzeseł A. Tabaki.


W 1945 r. o lotnisko i jego okolice toczyły się ciężkie walki. Stopniowo wypierano Niemców z terenów Koziegłowy – Zieliniec – Kobylnica. 28 stycznia bronili się wzdłuż północnego brzegu Jeziora Swarzędzkiego i Cybiny oraz linii kolejowej do Gniezna. Jednak nocą 28 na 29 stycznia dwa radzieckie pułki – 244 gwardii nacierający od strony Janikowa i 246 od strony Zielińca pokonały niemiecką obronę zdobywając lotnisko w Kobylnicy. Bronił go zapasowy batalion powietrzno – desantowy. Było to ważne miejsce podczas walk o Cytadelę, ponieważ służyło jako lotnisko dla bombowców Po-2. Po odejściu Rosjan lotnisko przejął ośrodek szkoleniowy Ministerstwa Komunikacji, który udzielił gościny Aeroklubowi Poznańskiemu.
W latach 1947 – 1953 szkolenie szybowcowe prowadziła Liga Lotnicza i właśnie stąd wzięła się nazwa Ligowiec.

Lotnisko ma trawiastą nawierzchnię, jest też niewielka betonowa płyta do startu modeli a przy torach hangary i budynki administracyjne. Teren lotniska ma kształt trójkąta (niezmiennie od ponad 60 lat) ograniczony z trzech stron 2 kilometrowymi zelektryfikowanymi liniami kolejowymi. Obok linii do Gniezna doszła budowana w czasie wojny przez Żydów linia z Kobylnicy do Kobylegopola a następnie obwodnica północna.


Początki Aeroklubu Poznańskiego sięgają 30 października 1919 r. Inicjatorem powstania Aeroklubu była redakcja czasopisma „Polska Flota Napowietrzna”, którego redaktorem naczelnym był Syrokomla Syrokomski. Po szeregu wydarzeń 29 marca 1931 roku Aeroklub Akademicki połączył swe siły wraz z Wielkopolskim Klubem Lotników tworząc Aeroklub Poznański, który istnieje do dzisiaj. Na jego czele, stał wtedy prezes - major Ludwik Zaifert. Do II wojny działalność sportowa odbywała się na terenie Poznania. Piloci zdobywali liczne nagrody na terenie kraju jak i poza nim m.in. w 1932 roku zwycięstwo dwóch lotników w Ogólnokrajowych Zawodach Samolotowych. Podczas wojny piloci wywodzący się z Aeroklubu brali udział w walkach powietrznych w kampanii wrześniowej i na froncie zachodnim.
W 1994 r.  na Ligowcu odbywały się Mistrzostwa Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni.

Członkowie Aeroklubu zdobywają liczne Nagrody na arenie krajowej jak i światowej.

19 lipca 2003 r. odbyła się uroczystość nadania Aeroklubowi Poznańskiemu imienia Wandy Modlibowskiej. uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali Stanisław Modlibowski, bratanek pilotki oraz Ludwik Misiek pilot Aeroklubu Poznańskiego, rekordzista świata i inicjator nadania imienia.

Źródło:

Janusz Łukaszewicz Aeroklub Poznański
Wanda Wasik

Jacek Bura www.bogucin.pl
Wikipedia

 

.....................................................

Lotnisko we wsi Ławica pod Poznaniem zostało utworzone przez władze niemieckie w 1913 roku. W styczniu 1919 zdobyte przez Powstańców Wielkopolskich wraz ze stacjonującymi na nim ok. 250 zdolnymi do walki samolotami oraz innym sprzętem, m.in. balonami. stało się zaczątkiem lotnictwa II Rzeczypospolitej.

W 1921 r powstało pierwsze polskie przedsiębiorstwo lotnicze - Aerotarg, zaczątek obecnego LOT-u.Podczas I Targu Poznańskiego, obecnie Międzynarodowe Targi Poznańskie 10 maja 1921 r. wystartowały do Warszawy i Gdańska.

 

Miejsce na Twoją reklamę:
iFolder: Twoje dane bez komputera!

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.