Umuzykalnianie


Flażolet, czyli flecik polski szansa efektywnego umuzykalniania.Szkic programu na podstawie 11 lat doświadczeń ogólnopolskiego ruchu flażoletowego


1. Krótka historia instrumentu:

a) Thomas Binkley (1932-1995), wybitny znawca problematyki wykonawstwa muzyki dawnej, w artykule „ O współczesnym wykonywaniu sredniowiecznego repertuaru monofonicznego” zamieszczonym w kwartalniku Canor1998/19 pisze: „Flażolet to cienki flet o długosci mniej wiecej połowy albogon (rodzaj fletu poprzecznego), którego skala rozpoczyna sie od mniej wiecej d’’. Jak w przypadku albogon, mamy tutaj szesc dziurek …”


b) W 1581 roku, w Paryżu, Sieur de Juvieny, zbudował odmianę instrumentu nazywana „flażoletem francuskim”


c) W 1661 roku, w Londynie, Thomas Greeting napisał najsłynniejszy podrecznik gry na flażolecie „Pleasant Companion, or New Lessons on the Fagelet”. Sukces podrecznika (wznowienia w latach: 1668, 73, 75, 80, 82, 88) wynikał w głównej mierze z zastosowania tabulaturowego zapisu melodii.


d) W XVII i XVIII wieku flażolet był przede wszystkim instrumentem amatorów - dam i dżentelmenów, choc miłosnikami gry byli także: Frédéric Chalon, Samuel Pepys, Henry Purcell i George Frideric Handel.


e) W znanych dzis dziełach okresu baroku, flażolet występuje sporadycznie m.in.: J.F.Handel - opera „Rinaldo” (1711), J-Ph.Rameau - balet buffon „Platee” (1749), Ch.W.Gluck – opera „Nieprzewidziane spotkanie”(1764), W.A.Mozart – opera „Uprowadzenie z Seraju”(1782)


f) W 1803 William Bainbridge, w Londynie wykonał tzw. „flażolet angielski”.


g) W 1843 roku, w Manchester’ze, Robert Clarke, jako pierwszy na świecie, rozpoczał masowa produkcje tanich, blaszanych flażoletów, nazywanych również „penny whistle” lub „tin whistle”. Firma „The Clarke Tinwhistle Company” działa do dzisiaj.


h) W 1982 roku Mary Beth Norris opracowała i wdrożyła w USA flażoletowy program wczesnej edukacji muzycznej dla dzieci od 5 roku życia.


i) 9 marca 2005 roku, w Dublinie, Mary Hanafin - Minister Edukacji Republiki Irlandzkiej oraz Andrea Corr, wokalistka i flażolecistka zespołu „The Corrs”, a także nauczyciele i dzieci z St.Pauls Senior Primary School w Greenhills uroczyscie zainaugurowali program „Flażolety dla nauczycieli”. Programem zostali objeci wszyscy nauczyciele szkół podstawowych w Irlandii, to jest 25.400 osób. Zdaniem irlandzkich ekspertów, poprzez gre na flażolecie wszystkie dzieci moga rozwinac w pełni swoje zdolnosci muzyczne oraz doswiadczac radosci wynikajacej zarówno z wykonywania muzyki jak i odpowiadania na muzyke innych.


j) Duża ilosc stron internetowych poswieconych grze, to dowód, że flażolet pozostaje jednym z ulubionych instrumentów muzycznych.

2. Flażolet w Polsce:


a) Słownik Terminologiczny Zabytków, Ministerstwo Kultury i Sztuki, 1995r. tak definiuje hasło: „Flażolet, flassinet, flaszynet … wystepuje w dwóch odmianach: f. francuski i f. angielski. W Polsce znany w XVIII i XIX wieku jako flecik polski.

b) Juliusz Słowacki, Podró' do Ziemi Swietej z Neapolu, „Wiec ja przepiszcze * Na hebanowym moim flażolecie * Te noc, przepedze janajlepiej w swiecie.”


c) W latach 1821-36, Józef Niedzielski, muzyk i pedagog, wydał, co najmniej 11 prac na flecik polski, w tym fragmenty arii operowych i
tance polskie.


d) Na przełomie XIX i XX wieku wielu badaczy polskiej tradycji muzycznej wymieniało z nazwy flażolet oraz opisywało drewniane i blaszane piszczałki podłużne z szescioma otworami palcowymi – m.in.: Oskar Kolberg w odniesieniu do Kujaw, a Jan Tacina na łamach Kalendarza Beskidzkiego przedstawiajac instrumenty Slaska Cieszynskiego.


e) Adam Chetnik - „Instrumenty muzyczne na Kurpiach i Mazurach” - podał szereg przykładów wystepowania drewnianych i metalowych piszczałek szesciootworowych. Przytoczył też jedna z kolęd kantyczkowych, gdzie mowa o przygodzie pastuszka biegnacego do Betlejem:
Jak gonił, uronił piszczałke mosie'na, Z tej szkody, przygody biede miał pote'na. Olsztyn 1983 r., Wydawnictwo Pojezierze


f) W pazdzierniku 1992 roku, w Poznaniu, podczas Wojewódzkiej Konferencji Metodycznej dla nauczycieli muzyki, Wojciech Wietrzynski po raz pierwszy przedstawił propozycje powszechnej edukacji muzycznej poprzez nauke gry na flażolecie.

g) 8 czerwca 1996 roku, w Opalenicy odbył sie I Festiwal Amatorskich Zespołów Flażoletowych, na który przyjechało ponad 400 młodych muzyków zgromadzonych w 14 zespołach - wydarzenie to przyjeto za narodziny Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego (nazwa i struktura
nieformalna), który obecnie proponuje kilkanascie cyklicznych form muzycznej aktywnosci – omówienie str. 5 i 6.


h) W 1997 roku, grono popularyzatorów poszerzyło sie o Pracownie Pedagogiczna Doroty Dziamskiej – Polskie Centrum Origami.


i) We wrzesniu 1998 roku nakładem M.G.O.K. Taklamakan w Opalenicy, wydano „Melodie na fla'olet - samouczek dla poczatkujacych”, autorzy: A.Trzeciak, W.Wietrzynski


j) 1 pazdziernika 1998 roku w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, animatorzy ruchu powołali do życia Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania (prezesi EMU: 1998-1999 Ryszard Brudło, 1999-2003 Kajetan Kaiser, od 2003 Leszek Rewers). Stowarzyszenie EMU jest głównym promotorem ruchu flażoletowego.


k) W listopadzie 1998 roku, Wojewódzki Osrodek Metodyczny w Poznaniu zorganizował ogólnopolska konferencje metodyczna „Flażolet instrument łatwy i efektywny”

l) W kwietniu 2000 roku, wydawnictwo „MAG” wydało „Flażolet – najprostszy sposób na miłe muzykowanie”, autor; W.Wietrzynski. Publikacja zawiera słowniczek podstaw notacji muzycznej, historie instrumentu, elementarne wiadomosci z zakresu zapisu nutowego i techniki gry oraz 156 melodii w zapisie nutowo-tabulaturowym z akompaniamentem funkcyjnym.


m) W latach 2000-2005, Piotr Pełczynski, Kapelmistrz Swarzedzkiej Orkiestry Dętej opracował blisko 20 utworów na flażolety z orkiestra dętą, w tym melodie wielkopolskie i „Voices” Vangelis’a. Partytury znajduja sie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Poznaniu.


n) W marcu 2001 roku, Wojciech Wietrzynski, inicjator ruchu został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagroda Animatora Kultury.


o) Od wrzesnia 2002 roku do czerwca 2006 na łamach Małego Przewodnika Katolickiego, a od wrzesnia 2006 na stronie internetowej tego dzieciecego pisma, zamieszczane sa piesni i piosenki religijne w opracowaniu nutowo - tabulaturowym na flażolet.


p) W latach 1999-2004 Starostwo Poznanskie zorganizowało w Suchym Lesie piec edycji kursu flażoletowego dla nauczycieli, katechetów i animatorów. Koncertem dyplomowym kurs ukonczyło łacznie ponad 120 osób.


q) Od sierpnia 2004 roku Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza” jest w kręgu aktywnych popularyzatorów umuzykalniania poprzez grę na flażolecie.


r) W 2005 roku, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wydało obejmujacy 18 tytułów „Zbiór melodii wielkopolskich na flażolet i dudy”, autorstwa H.Gruszczynskiej.


s) W grudniu 2006 roku, dziecieco-młodzieżowa Swarzedzka Orkiestra Flażoletowa nagrała płyte z muzyka folkowa i sredniowieczna. Płyta
jest integralna czescia kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej (wyd. WSiP), a przeznaczonego do pracy z dziecmi na poziomie edukacji elementarnej.


t) W wyniku pracy animatorów-entuzjastów skupionych w ruchu, liczbę flażolecistów w Polsce szacuje sie na około 30 tysiecy osób.


3. Cele Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego:


a) Popularyzowanie gry na flażolecie oraz wybranych instrumentach muzyki tradycyjnej w oparciu o zapis nutowo-tabulaturowy, jako sprawdzony i efektywny sposób umuzykalniania. Formami popularyzacji sa: akcje informacyjne, warsztaty i kursy adresowane do nauczycieli, katechetów, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego oraz uczniów i indywidualnych miłosników gry, a także koncerty, spotkania i wszelkie działania kreujace postawy muzycznej aktywnosci z zastosowaniem flażoletu.


b) Opracowywanie i wydawanie propozycji repertuarowych na flażolet w formie materiałów nutowo-tabulaturowych oraz tworzenie wszelkich pomocy dydaktycznych wspierajacych proces umuzykalniania.


4. Dlaczego flażolet?


a) Ze wzgledów manualnych, najłatwiej grac na instrumentach detych, gdyż dłoń praktycznie pozostaje w spoczynku, a jedynie palce podnosza sie lub opadaja w jednym, tylko sobie przypisanym miejscu. Jednocześnie zapisana muzyke można odczytywac bez śledzenia
instrumentu, co np. podczas gry na instrumentach klawiszowych, czy dzwonkach (w ramach zajec szkoły ogólnokształcacej) jest w zasadzie nie możliwe.


b) Sposród instrumentów detych, najlepszymi do powszechnego umuzykalniania sa te, które nie wymagaja od grajacego: umiejetnosci i nadmiernej siły zadecia oraz maja łatwa aplikature, czyli system palcowania. Flet podłużny, zwany także prostym, dla każdego dzwieku
ma inna kombinacje osmiu otworów palcowych. Zatem tylko w zakresie dwóch oktaw tonacji podstawowej, wystepuje pietnascie ośmiootworowych kombinacji, w tym aż szesc chwytów widełkowych. Dodatkowo, podczas wydobywania dzwieków drugiej oktawy konieczna jest umiejetnosc operowania otworem dla kciuka, skoordynowana z siła zadecia. Dla porównania, flażolet w zakresie dwóch oktaw przebiegu diatonicznego ma jedynie siedem szesciootworowych kombinacji, bez chwytów widełkowych, a dzwięki drugiej oktawy uzyskuje się jedynie poprzez silniejsze zadęcie (dmuchniecie). W zakresie dotyczacym srodków wyrazu, wiele cech przemawia również na korzysc flażoletu. Już pobieżne porównanie własnosci fletu podłużnego przedstawianego w literaturze fachowej jako „ instrument non legato” i flażoletu, wrażliwego zarówno na tradycyjne srodki artykulacji, jak i techniki charakterystyczne dla praktyki dudziarskiej i muzyki folkowej, wskazuje na poważne różnice miedzy obu instrumentami.


c) Flażolet jest doskonała pomoca w edukacji wczesnoszkolnej, a nawet przedszkolnej (m.in. program M.B.Norris). Używany jest także przez znanych artystów, wsród nich Sir James’a Galway’a, jednego z najlepszych flecistów na swiecie. Jednoczesnie pozostaje jednym z ulubionych instrumentów amatorskiego muzykowania w każdym wieku. Aby sie o tym przekonac wystarczy odwiedzic strony internetowe przy pomocy haseł: tin whistle, tinwhistle, pennywhistle, flageolet, flażolet.


5. Nauczanie i gra na flażolecie:


a) Znaczenie instrumentu w muzycznej kulturze europejskiej: „…historia muzyki europejskiej potwierdza własciwa dla niej przewagę instrumentów, z której nigdy nie zrezygnowano. Punkt kulminacyjny tej dominacji widoczny jest w rozwoju orkiestry …” C. Sachs, Muzyka w
świecie starożytnym, PWM 1988

b) Nauczyciel powinien swoja postawa i posiadanymi umiejętnościami inspirować ucznia do działania.


c) Uczen powinien czerpac radosc z aktywnego uczestnictwa.


d) Do teorii przez praktyke.


e) Zródłem aktywnosci muzycznej powinno byc słuchanie, które wzrusza, inspiruje i skłania najpierw do nasladowania, a pózniej do wyrażania siebie. Słuchanie, które można łaczyc ze spiewem, ruchem (także z tańcem integracyjnym), formami plastycznymi, etc..


f) Jak najkrótszy czas potrzebny na podjecie pierwszej próby muzykowanie - zagrania zapamietanego utworu w oparciu o zapis nutowo – tabulaturowy. W pierwszej klasie szkoły podstawowej jest to możliwe po pierwszych 15 minutach pierwszej lekcji.


g) Tabulatura, to rodzaj notacji - graficznego przedstawienia, co zrobic z instrumentem, aby wydobyc zadany dzwiek. Ma fundamentalne znaczenie dla powszechnego umuzykalniania. Przykładem moga być tabulatury: gitarowa i akordeonowa. Pierwsza - ogólnie znana, druga jest ważnym czynnikiem popularyzowania tradycyjnej muzyki francuskiej - http://diato.org/, http://perso.orange.fr/diato-amateurs/.


h) Program TablEdit, http://www.tabledit.com/ umożliwia edycje materiałów nutowo-tabulaturowych.


i) Próby wykonywania melodii ułatwiaja: akompaniament i gra jednogłosowa.


j) Dobór repertuaru powinien uwzgledniac tresci realizowanego programu, wiek i zainteresowania grajacego. Powinien też pełnić funkcje doskonalenia techniki gry, gdyż cwiczenia (sensu stricto) nie są atrakcyjne dla amatora, szczególnie małego dziecka.


k) W powiazaniu z praktyka wykonawcza, grajacy powinien systematycznie uczyc sie pisma nutowego, którego znajomosc umożliwia samodzielne poznawanie literatury muzycznej.


6. Krótka charakterystyka wybranych, propozycji z kalendarza Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego:


a) „Sladami Trzech Króli”, czyli spotkanie przy betlejemskim żłóbku pod przewodnictwem J.E. Ks. Arcybiskupa Metropolity w Poznanskiej Bazylice Archikatedralnej. Od 11 lat, w pierwsza sobote po Swiecie Objawienia Panskiego, podczas Nabożenstwie Słowa, wspólnie gra koledy około 2.000 flażolecistów reprezentujacych blisko 70 szkół, parafii i osrodków kultury. Wszyscy otrzymuja bezpłatny spiewnik z kalendarzem spotkan na dany rok. Uczestnikom towarzysza: organista, orkiestra deta i chór.


b) „Zimowe Warsztaty Flażoletowe” (w r.2007 odbyła sie III edycja) organizowane w pierwszym tygodniu ferii zimowych w wiejskiej szkole w Białeżynie - Gmina Murowana Goslina. Adresatem sa zdolni młodzi amatorzy. W tym roku zajecia prowadził Jean Francois Gerold absolwent Konserwatorium w Marsylii, mistrz gry na prowansalskim flażolecie „galoubet”. Warsztaty zorganizowano dzieki współpracy z Domem Bretanii w Poznaniu.

c) „Swarzedzkie Spotkania Flażoletowe” ( w r.2007 - XI edycja) organizowane sa w Hali Unii Swarzedz, w pierwsza sobote po Wielkanocy. Gospodarzem jest Osrodek Kultury w Swarzedzu. Spotkania maja zróżnicowana tematyke: Poznanskie Koziołki (,które uciekły ze Swarzedza i trafiły na Poznanski Ratusz), Skansen Pszczeli w Swarzedzu, muzyka wielkopolska, francuska burleska. Uczestnicy spotkania otrzymuja bezpłatne materiały do wspólnego muzykowania. 14 kwietnia 2007 roku podziwianym artysta muzykujacym z widownia (około 600 osób) bedzie orkiestra flażoletowa „Condor” z Arles. Współorganizatorem spotkania jest Dom Bretanii.


d) Od wielu lat Swarzedzka Orkiestra Flażoletowa tworzy muzyczna oprawe widowisk historycznych w Polsce, w tym „Oblężenie Malborka”- grajac dla 60. tysiecznej widowni. Doswiadczenia te stały sie inspiracja do współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Pierwszym owocem, 10 lutego 2007 roku był „Weekend z muzyka dawna”, realizowany wspólnie z instruktorami tanców integracyjnych PSPiA
„Klanza”. 3 czerwca 2007 roku, w ramach III Festiwalu Kultury Słowianskiej i Cysterskiej, w Ladzie nad Warta grac bedzie kilkuset flażolecistów, którzy tradycyjnie otrzymaja bezpłatne materiały do wspólnego muzykowania.


e) Na poczatku lipca 2007r., w Zielonce (Gmina Murowana Goslina) odbędą sie po raz ósmy Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne adresowane dla dzieci od 7 do 13 lat.


f) Od 15 do 22 sierpnia, po raz ósmy w historii, a po raz trzeci w SP w Białeżynie, odbeda sie Miedzynarodowe Warsztaty Flażoletowe. Piec pierwszych edycji odbyło sie w SP w Niepruszewie – Gmina Buk. Wykładowcami byli: w roku 2000 muzycy z Irlandii, w latach 2001-2 artysci z Bretanii, a w 2003-6 z Gaskonii. Pierwsze warsztaty zorganizowano przy współpracy z Towarzystwem Polsko – Irlandzkim, pozostałe dzieki zaangażowaniu poznanskiego Domu Bretanii.


g) Na przełomie wrzesnia i pazdziernika, organizowane sa na przemian, co drugi rok: „Pyrkosz Goslinski” w Długiej Goslinie oraz w „Folkowa Jesien” w Białeżynie. Każda z tych imprez, od 10 lat gromadzi około 500 miłosników tradycyjnej muzyki wielkopolskiej. Głównym organizatorem spotkania jest M.G.O.K. i Rekreacji w Murowanej Goslinie. Wyróżnikiem imprez jest wyjatkowo duże zaangażowanie lokalnych społecznosci, co w ubiegłym roku zostało uhonorowane nagroda Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymuja bezpłatne materiały do wspólnego muzykowania.


h) 6 listopada 2005 roku, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Suchym Lesie odbyło sie pierwsze spotkanie „Przybyli ułani pod okienko”. Celem jest przygotowanie najmłodszych do Narodowego Swieta Niepodległosci. Podczas spotkania, ponad 300 dzieci grało i spiewało ze Swarzędzka Orkiestra Deta melodie wielkopolskie i patriotyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymuja bezpłatne materiały do wspólnego muzykowania.

7. Szanse, wyzwania i zagrożenia.


a) Od dziesieciu lat Gmina Murowana Goslina wspiera umuzykalnianie dzieci i młodzieży poprzez gre na flażolecie. W programie uczestnicza wszystkie (trzy) wiejskie szkoły (Łopuchowo, Długa Goslina i Białeżyn) oraz SP Nr1 w Murowanej Goslinie. W szkołach wiejskich graja wszystkie dzieci (łacznie ponad 300 uczniów) natomiast w SP Nr1 piec klas (około 140 uczniów). Raz w miesiacu, w ramach godzin dydaktycznych, animator ruchu flażoletowego prowadzi warsztaty – jedna godzinę lekcyjna dla każdej klasy. Wspomaga on prace nauczycieli, przygotowuje materiały nutowo-tabulaturowe i pomoce audio o tematyce zgodnej z programem realizowanym przez szkołe. Przedsiewziecie jest finansowane z gminnych srodków przeznaczanych na kulture. Duża liczba muzykujacych i stosunkowo wysoki poziom gry skutkuje licznym uczestnictwem flażolecistów w życiu kulturalnym gminy i trzema wyjatkowymi imprezami: „Pyrkoszem Goslinski”, „Folkowa Jesienia” i „Międzynarodowymi Warsztatami flażoletowymi”. Przedsięwzięcia te, jak opisano wyżej przyciagaja tłumy miłosników z całej Wielkopolski i aktywizuja lokalne społecznosci.


b) Na terenie SP Nr 62 w Poznaniu, przy ul. Druskiennckiej realizowany jest podobny program wspierany finansowo przez Urzad Miasta Poznania. Objete sa nim wszystkie dzieci z nauczania poczatkowego (12 oddziałów, czyli ok. 300 uczniów). Animator, w ramach godzin dydaktycznych prowadzi cykliczne warsztaty w wymiarze 4 godzin lekcyjnych miesiecznie dla każdej klasy. Efektem pracy sa m.in. muzyczne oprawy wszelkich uroczystosci szkolnych, a 2003 roku, z okazji przystapienia Polski do Unii Europejskiej kilkuset osobowa orkiestra flażoletowa zagrała „Ode do Radosci” oraz tradycyjne melodie wielkopolskie. Wydarzenie to odnotowały: poznanska prasa i telewizja. Dzieci i nauczyciele z SP Nr 62 aktywnie uczestnicza w imprezach ruchu flażoletowego.


c) Swarzedzka Orkiestra Flażoletowa, działajaca przy Osrodku Kultury nagrała muzyke do programu „Edukacja przez ruch” (WSiP). W przeważajacej czesci członkami orkiestry sa uczniowie i absolwenci pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 1. Dzieki nauczycielce, pani Mirosławie Mazur, która ukonczyła powiatowy kurs flażoletowy, dzieci poznały i pokochały radosc płynaca z muzykowania, a orkiestra stała sie dla nich miejscem dalszego rozwoju.


d) Wsród flażolecistów, najbardziej zauważalna grupe stanowia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, nauczani najczesciej przez swoich wychowawców – nauczycieli nauczania poczatkowego. Nastepna, co do liczebnosci grupe stanowia amatorzy w wieku licealnym i starsi, którzy z reguły ucza sie samodzielnie. Najmniej zauważalni sa uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Je/eli instrument jest dostatecznie łatwy dla dzieci w wieku 7-10 lat i wystarczajaco interesujacy dla dorastajacej młodzie/y, to, dlaczego nie jest powszechnie zaakceptowany przez nauczycieli muzyki?

e) Szacowana ilosc flażolecistów w Polsce na poziomie 30 tysiecy osób, to wynik 11.letniej pracy entuzjastów. Program irlandzki to 25.400 przeszkolonych nauczycieli od marca do czerwca 2005 roku.


f) Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania, główny promotor ruchu flażoletowego to grono społeczników bez faktycznej bazy lokalowej.


g) Dorota Szwarcman, absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie; krytyk muzyczny i publicystka, w artykule „Głuche ucho” (Polityka, 9/2004, z 28.02.04) analizuje przyczyny naszego muzycznego analfabetyzmu. Pisze m.in., że dwadziescia lat temu, prof. Andrzej Rakowski, rektor Akademii Muzycznej w Warszawie alarmował; polskie osmiolatki w badaniach muzykalnosci nie odstaja od innych Europejczyków, lecz z czasem sie to zmienia, niestety na polska niekorzysc. Podobne  porównania dziesiec lat pózniej przeprowadziła prof. Barbara Kaminska z tej samej uczelni; sytuacja nie uległa zmianie. Jednoczesnie z badan uzyskanych przez OBOP w 2002 r.: 92 proc. ankietowanych przyznało, że lubi słuchać muzyki podczas pracy lub odpoczynku, a 54 proc. przed czasownikiem „lubi” dodało „bardzo”. Muzyka znajduje sie obok sportu na czele zainteresowan młodzieży – potwierdzaja to wszelkie sondaże.


h) 30 stycznia 2007 roku, na łamach „Dziennika”, małżenstwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy pisza: „W Polsce zle sie dzieje w sprawie kształcenia muzycznego”…„Przykro mówic, ale Polska jest krajem ludzi głuchych. Nie umiemy wspólnie muzykowac, nie potrafimy razem spiewac.”


i) W ramach działalnosci Osrodków Doskonalenia Nauczycieli, w całej Wielkopolsce nie ma ani jednego konsultanta lub doradcy metodycznego d/s muzyki. Co gorsze, fakt ten nie jest powszechnie znany. Tam gdzie jest znany, chyba nie jest uswiadomiony.


8. Wnioski


a) Ruch flażoletowy potrzebuje wsparcia struktur panstwowych i samorzadowych. Potwierdza to przykład irlandzki, a także uzyskane efekty w Gminie Murowana Goslina, Szkole Podstawowej Nr 62 w Poznaniu oraz dalekosiężne skutki Powiatowego Kursu Flażoletowego. Przykładem może byc również program Narodowego Centrum Kultury „Spiewajaca Polska”, oparty na podobnym „Spiewajacy Wrocław”. Wrocławski program funkcjonuje przy Dolnoslaskim Towarzystwie Muzycznym i sponsorowany jest przez urzad miasta, a jego partnerami sa wszystkie najbardziej szacowne instytucje muzyczne Wrocławia. W 2000 roku na terenie miasta nie było ani jednego /!/ regularnie pracujacego chóru szkolnego. Jesienia tego własnie roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z ówczesnymi władzami Wrocławia rozpoczał prace nad wdrożeniem w życie programu chóralnej edukacji dzieci w wieku szkolnym. Po pieciu latach doprowadził do powstania i działalnosci 40. zespołów chóralnych głównie w szkołach podstawowych i gimnazjach. Narodowe Centrum Kultury zarzadza programem „Spiewajaca Polska” przy pomocy partnera, jakim jest Festiwal "Wratislavia Cantans i 28 koordynatorów regionalnych.


b) Polski ruch flażoletowy narodził sie w Wielkopolsce, dysponuje kapitałem 11. letniego doswiadczenia. Jest szansa na radosne i efektywne umuzykalnianie w całej Polsce. Działajac bez większego wsparcia, systematycznie, choc niestety powoli, przynosi piekne owoce  w całym kraju - np. w 2006 r. powstało Mazowieckie Centrum Flażoletowe, którego liderem jest pan Jan Czerski.


c) Propozycja przedsiewziec – do skali działania należy dobrać optymalna forme realizacji.


- Działania informacyjne. Zaprezentowanie nauczycielom muzyki, nauczania poczatkowego, przedszkolnego i katechetom informacji o flażolecie, sposobie nauczania gry i 11.letnich osiagnieciach ruchu. Proponowane formy przekazu: strona internetowa, broszura (format A5, 8 stron), spotkanie informacyjno – warsztatowe pozwalajace doswiadczyc uczestnikowi prostoty gry (dwie godziny dydaktyczne – 90 minut).
- Ogólnopolski kurs gry na flażolecie - dla animatorów i koordynatorów regionalnych. 8 spotkan – 1x w miesiacu, od pazdziernika do maja, po 10 godzin dydaktycznych. Łacznie 80 godzin dydaktycznych. Absolwenci beda prowadzic warsztaty w swoich regionach.
- Kurs gry na flażolecie dla nauczycieli muzyki, nauczania poczatkowego, przedszkolnego, katechetów - 10 spotkan, 1x w tygodniu po 4 godziny dydaktyczne. Łacznie 40 godzin dydaktycznych.
- Ustawiczne wspieranie pracy nauczyciela, katechety. Forma realizacji ustalana indywidualnie dla każdego przedsiewziecia.
-  Miedzynarodowe warsztaty flażoletowe prowadzone przez artystów-dydaktyków z krajów Unii Europejskiej, adresowanych do najzdolniejszych. Forma realizacji ustalana indywidualnie dla każdego przedsiewziecia.
-  Kurs gry na flażolecie i innych instrumentach muzyki tradycyjnej dla nauczycieli muzyki, nauczania poczatkowego, przedszkolnego, katechetów. Forma realizacji ustalana indywidualnie dla każdego przedsięwzięcia
- Kurs gry na flażolecie, innych instrumentach muzyki tradycyjnej w powiazaniu z tancem integracyjnym dla nauczycieli muzyki, nauczania poczatkowego, przedszkolnego, katechetów. Forma realizacji ustalana indywidualnie dla każdego przedsiewziecia
- Kurs gry na flażolecie w ramach programu „Edukacja przez ruch” dla nauczycieli muzyki, nauczania poczatkowego, przedszkolnego, katechetów. Forma realizacji ustalana indywidualnie dla każdego przedsiewziecia.
- Pomoc w prowadzeniu orkiestry flażoletowej.
-  Stworzenie wielotomowej biblioteczki flażolecisty obejmujacej muzyke z różnych regionów Polski, krajów Unii Europejskiej, muzyke
dawna, wybrane fragmenty muzyki klasycznej i popularnej.
- Redagowanie i wydawanie biuletynu dwa razy w roku: pod koniec roku kalendarzowego i szkolnego.
- Organizowanie koncertów i innych przedsiewziec o charakterze artystycznym i integracyjnym z udziałem solistów i zespołów grajacych na flażoletach.


Wojciech Wietrzyński
Inicjator ogólnopolskiego ruchu flażoletowego
Swarzedz
tel. 0-61-8173-512
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Swarzedz, dnia 25 czerwca 2007 roku

 

Miejsce na Twoją reklamę:

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.