Start Artyści Wojciech Wietrzyński
Wojciech Wietrzyński

 

 .....

 

Wojciech Wietrzyński - pedagog i wychowawca młodzieży, niezależny animator amatorskiego ruchu umuzykalniającego. Zapoczątkował szereg działań zmierzających do odrodzenia zainteresowania flażoletem. Jest współautorem i współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania.

Założyciel i dyrygent Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.

Autor podręczników i zbiorów melodii na flet podłużny i flażolet.

Konstruktor instrumentów muzycznych. Związany jest od ponad 15 lat z Poznańskimi Zakładami Przemysłu Muzycznego "MUZA".kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

...................................

 

Kalendarz Ruchu Flażoletowego

Gdzie kupić nuty i instrumenty

 

Trochę historii:

 1. W październiku 1992 roku, w Poznaniu, podczas Wojewódzkiej Konferencji Metodycznej dla nauczycieli muzyki, Wojciech Wietrzyński przedstawił propozycję powszechnej edukacji muzycznej poprzez naukę gry na flażolecie

 2. 8 czerwca 1996 roku, w Opalenicy odbył się I Festiwal Amatorskich Zespołów Flażoletowych, na który przyjechało ponad 400 młodych muzyków zgromadzonych w 14 zespołach - wydarzenie to przyjęto za narodziny Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego /nazwa i struktura nieformalna/.

 3. We wrześniu 1998 roku nakładem M.G.O.K. Taklamakan w Opalenicy, wydano „Melodie na flażolet - samouczek dla początkujących", autorzy: A.Trzeciak, W.Wietrzyński

 4. 1 października 1998 roku w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, animatorzy ruchu powołali do życia Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania.

 5. W listopadzie 1998 roku, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Poznaniu zorganizował ogólnopolską konferencję metodyczną „Flażolet-instrument łatwy i efektywny"

 6. W kwietniu 2000 roku, wydawnictwo „MAG" wydało „Flażolet - najprostszy sposób na miłe muzykowanie", autor; W.Wietrzyński. Publikacja zawiera słowniczek podstaw notacji muzycznej, historię instrumentu, elementarne wiadomości z zakresu zapisu nutowego i techniki gry oraz 156 melodii w zapisie nutowo-tabulaturowym z akompaniamentem funkcyjnym.

 7. W latach 2000-2005, Piotr Pełczyński, Kapelmistrz Swarzędzkiej Orkiestry Dętej opracował blisko 20 utworów na flażolety z orkiestrą dętą, w tym melodie wielkopolskie i „Voices" Vangelis'a. Partytury znajdują się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Poznaniu.

 8. W marcu 2001 roku, Wojciech Wietrzyński, inicjator ruchu został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrodą Animatora Kultury.

 9. Od września 2002 roku do czerwca 2006 roku na łamach Małego Przewodnika Katolickiego, a od września 2006 roku na stronie internetowej tego dziecięcego pisma, zamieszczane są pieśni i piosenki religijne w opracowaniu nutowo - tabulaturowym na flażolet.

 10. W latach 1999-2004 Starostwo Poznańskie zorganizowało w Suchym Lesie pięć pierwszych edycji kursu flażoletowego dla nauczycieli, katechetów i animatorów. Kurs ukończyło koncertem dyplomowym łącznie ponad 120 osób.

 11. Od sierpnia 2004 roku Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza" jest w kręgu aktywnych popularyzatorów umuzykalniania poprzez grę na flażolecie.

 12. W 2005 roku, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wydało obejmujący 18 tytułów „Zbiór melodii wielkopolskich na flażolet i dudy", autorstwa Honoraty Gruszczyńskiej.

 13. W grudniu 2006 roku, dziecięco-młodzieżowa Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa nagrała płytę z muzyką folkową i średniowieczną. Płyta jest integralną częścią kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii „Edukacja przez ruch" Doroty Dziamskiej (wyd. WSiP), a przeznaczonego do pracy z dziećmi na poziomie edukacji elementarnej.

 14. We wrześniu 2007 roku, Stowarzyszenie Pedagogów NATAN, zamieszcza na swojej stronie internetowej materiał video, prezentujący flażolet jako optymalny instrument edukacyjny

 15. W grudniu 2007 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania wydało zbiór unikalnych utworów tradycyjnych z Ziemi Goślińskiej pt. „33 piosnki z wielkopolskiej wioski" w opracowaniu na flażolet. Utwory zebrał i opracował Maciej Rychły /Kwartet Jorgi/.

 16. Liczbę flażolecistów w Polsce szacuje się na ponad 30 tysięcy osób.

 17. „Śladami Trzech Króli" - coroczne, w pierwszą sobotę po Objawieniu Pańskim, ok. 2.000 flażolecistów gra wspólnie kolędy w Poznańskiej Bazylice Archikatedralnej.
 

Miejsce na Twoją reklamę:
Lekarstwo na nudne szkolenie: uruchomglowe.pl !

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.