Start Artyści Wanda Wasik Wanda Wasik - malarka
Wanda A. Wasik - malarka

 


Wanda A. Wasik ukończyła Studium Plastyczne pod kierunkiem prof. St. Szczepańskiego i prof. Wacława Twarowskiego oraz studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest wszechstronnie uzdolnioną artystką. Maluje gwasze i obrazy olejne, wykonuje rysunki. Posiada status artysty plastyka w zakresie malarstwa wydany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Departamentu Plastyki. Pani Wanda miała szereg wystaw na terenie Poznania i Polski. Prace artystki znajdują się w Muzeum Narodowym w Szreniawie i Lednogórze oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Trzy różne techniki plastyczne autorki: rysunek, gwasze i malarstwo olejne łączy inspiracja naturą i konwencja realistyczna. Technika realizacji poszczególnych prac niejako narzuca nieco inne rozwiązania formalne w zakresie kompozycji i koloru. W rysunkach wykonywanych tuszem czy ołówkiem artystka operuje syntetyczną linią, sygnalizując w sposób szkicowy formę pni drzew i inne detale pejzażu czy portretu. Gwasze o nasyconej gamie barw są najbardziej dynamiczne w kolorze i wyrazistej formie. Plamy barwne kładzione zdecydowanie kontrastują swoją chromatycznością odcieni oraz kontrastami walorowymi o zróżnicowanym nasyceniu. Obrazy olejne posiadają stłumioną kolorystykę ograniczoną do chłodnych szarości, złamanych błękitów i bieli. Harmonię kolorów w obrazie można uzyskać łamiąc wszystkie barwy bielą lub czernią. Innym sposobem uzyskania harmonii jest dodawanie jednego koloru do wszystkich odcieni barw lub mieszanie nasyconych odcieni w różnych proporcjach ze sobą. Autorka tych pejzaży wybrała pierwszą z tych możliwości, czyli uzyskanie harmonii przez dodawanie do każdego koloru niewielkiej ilości bieli. Pejzaże są dzięki temu subtelne; w sposób dyskretny zasugerowana jest w nich przestrzeń. Całość tych kompozycji olejnych jest jednorodna stylistycznie.

Wszystkie pejzaże mają charakter autobiograficzny. Ulubione miejsca w których artystka przebywała i do których jest przywiązana emocjonalnie, zostały utrwalone na powierzchni papieru i płótna, by czas nie zatarł ich w pamięci.

Prof. dr hab. Edward Gąsior

Autoportret z roku 1950 podpisany panieńskim nazwiskiem

...............

Ważniejsze wystawy indywidualne:


1977 - ODK "Na Skarpie" - Poznań -  Rysunki i Gwasze

1978 - Merlebach - Francja - Rysunki

1980 - ODK - "Na Skarpie" - Poznań -  Pejzaże ze szkicownika

1982 - Tow. Miłośn. Miasta Poznania - Piórkiem i węglem

1983 - KLUB MPiK - Gniezno - O Wielkopolsce - tusz i węgiel

1984 - Klub MPiK - Gniezno - Gwasze

1984 - Klub MPiK - Gniezno - Rysunek i malarstwo

1985 - Salon DESA - Poznań - Malarstwo

1988 - Klub MPiK - Gniezno - Pejzaże

1988 - Muzeum I Piastów - Lednica - Lednica w obrazach

2008 - Civitas Christiana - Poznań - Akwarele

2008 - Muzeum Regionalne - Stęszew - Malarstwo

2009 - MZS - Dwór w Koszutach - Malarstwo z miłosną poezją w tle

 

Wystawy zbiorowe

1983 Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu


 

 

Niektóre katalogi wystaw i zaproszenia

 

 

 

 


***

 

 

***

 


 

 

***


 

 

***


 

Miejsce na Twoją reklamę:
Lekarstwo na nudne szkolenie: uruchomglowe.pl !

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.