Start Artyści Chór Cechu Swarzędzkich Stolarzy
Chór męski "Akord"Chór męski ˝Akord˝ rozpoczął swoją działalność w 1958 r. z inicjatywy starszego Cechu Swarzędzkich Stolarzy Sylwestra Rychlewskiego.


29 stycznia 1958 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina w Swarzędzu chór dał swój pierwszy koncert podczas uroczystości złotych godów Marii i Tomasza Maćkowiaków.

Nazwa chóru była kilkakrotnie przekształcana - ostatecznie w 1996 r. przyjął nazwę Stowarzyszenie Śpiewacze ˝Akord˝ przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich.

W latach 60-tych zespołem kierował Antoni Grochowalski. Następnie dyrygenturę objął Kazimierz Antkowiak, który prowadził chór aż do 1990 r. Po śmierci batutę przejęła jego córka Jadwiga.

Pani Jadwiga Maćkowiak to absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 20 lat współpracuje z ˝Akordem˝. Pod jej batutą chór, ponad 20 mężczyzn, wykonuje utwory najwybitniejszych kompozytorów od średniowiecza do czasów współczesnych. Artyści swoim śpiewem uświetniają nie tylko uroczystości miejskie. Swój dorobek prezentują także poza granicami gminy, a nawet kraju. Od 15 lat współpracują z chórem ˝Concordia˝ z Ronnenbergu w Niemczech, a kontakty artystyczne zamieniły się także w kontakty przyjacielskie.

Pod kierownictwem Jadwigi Maćkowiak ˝Akord˝ zaczął odnosić największe triumfy, a dowodem tego są liczne nagrody i dyplomy. Jednym z najcenniejszych wyróżnień jest zdobycie w 1990 r. II miejsca w kategorii chórów męskich na II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej na Łotwie.

W ciągu ostatnich 10 lat chór ˝Akord˝ otrzymał liczne zaproszenia na koncerty i uroczystości w innych miastach i krajach. Do najistotniejszych należą: występ w polskim pawilonie na Expo w 2000 r. w Hanowerze, w katedrze w Berlinie, w kościołach Zakopanego, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej. Ogromnym przeżyciem dla chórzystów był aktywny udział w obchodach 24. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II i liczne koncerty w bazylikach Rzymu, Asyżu, Wenecji i na Monte Cassino.

Chórzyści traktują śpiew nie tylko jako hobby, ale jako ważną część życia osobistego.


Fragmenty wystąpienie swarzędzkiej posłanki na sejm pani Bożeny Szydłowskiej, w którym prezentuje Chór Wysokiej Izbie- 22 posiedzenie sejmu 18 września 2008 

Kontakt:

Cech Swarzędzkich Stolarzy: tel. 061 817 21 37; 0-61 817-30-55

Ośrodek Kultury: tel. 61 65 10 219

.................................

Koncert w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia 27 stycznia 2008 r. 

Miejsce na Twoją reklamę:

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates VPS hosting Valid XHTML and CSS.